Bitkisel Omega-3 Kullanımı

Vücudun omega-3 yağ asidine ihtiyacı daha anne karnında başlar, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca bu ihtiyaç devam eder. Omega 3 yağ asitleri vücut için gerekli olup insan vücudunda üretilemediğinden gıdalardan elde edilerek kullanılır. İnsan beslenmesinde yer alan omega-3 ihtiva eden yağ asitleri  şunlardır: alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA), ve dokosaheksaenoik asit (DHA).  Alfa-linolenik asit (ALA) de insan vücudu için vazgeçilmez bir yağ asididir. Keten tohumu, çiya, fındık, ceviz, rüşeym, deniz planktonları, ve birçok bitkisel yağda bulunmaktadır. Yağlı balıklarda ve balık yağında baskın yağ asitleri 20 karbonlu eikosapentaenoik asit (EPA) ve 22 karbonlu dokosaheksaenoik asit (DHA) dir. Vücudumuzda sentezlenmeyen, sadece balıkta ve diğer deniz canlılarında bulunan en önemli omega-3 yağ asitlerinden olan EPA ve DHA' nın kalp-damar sisteminden beyne, göz, cilt ve eklem sağlığından kansere dek bir çok konuda faydalı olduğunu biliyoruz. 

Keten tohumu, çiya, ceviz ve yeşil sebzelerde de bitkisel omega-3 olarak ALA bulunmaktadır. ALA da vücut için önemlidir fakat bahsettiğimiz etkilerin ortaya çıkabilmesi için ALA' nın öncelikle EPA ve DHA'ya dönüşmesi gerekir.

Bitkisel Omega 3 - ALA’nın Sağlık üzerine Etkileri

Alfa-linolenik asit (ALA), normal kalp ritmini ve kalp pompalamasını sürdürmeye yardımcı olarak kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Yeterli oranda alınan ALA sağlıklı kan kolesterol seviyesinin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olur.

Alfa-linolenik asit, en yaygın olarak, arterlerin sertleşmesi (ateroskleroz), kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi kalp ve kan damarları hastalıkları için kullanılır.

Bitkisel Omega 3 Nasıl Kullanılır

Diyette önerilen alfa-linolenik asit alımı günde 1 ila 2 g arasında değişmektedir. 

Bunun için Nu3vita Chiron tohum karışımından günlük 1 yemek kaşığı tüketmek yeterli olacaktır.